středa 30. června 2010

Oznámení

Ahoj, chci jenom říct, že se nejspíš projekt "Prehistoric Frends" ruší, ale budu na tom dál pracovat - jsou přece prázdniny, respektive začaly zhruba před hodinou. Zatim se mějte.

pondělí 21. června 2010

Prehistoric friends

Zdravím, rozhodla jsem se, že si jen tak pro zkoušku zkusím něco jako komiksy. A abych nevybočila z tématu, na němž byl tento blog založen, bude se jako všechno tady týkat pravěku. Takže se tu bude objevovat víc novinek ... budu psát v angličtině, aby to bylo jakoby ... "mezinárodnější". Už pracuju na prvním dílu. Snažím se, aby to bylo jakoby vtipné, ale přitom ... víte co.

Tak se těště na moje další znemožnění se :)

pátek 18. června 2010

Oživení dinosaurů se možná dočkáme

Nedávno jsem se tak dívala po webu a narazila jsem na soubor PDF, který pojednává o možnosti oživení dinosaurů! Dr. Mary H. Schweitzerové se podařilo nalézt více než 68 mil. let starou stehenní kost Tyrannosaura Rexe, v níž bylo cosi podobající se zachovalým zbytkům krve a také měkká tkáň! Již v roce 1993 byl poprvé izolován fragment měkké tkáně ze stehenní kosti T-Rexe.

V roce 2005 a také 2007 oznámila americká paleobioložka Dr. Mary H. Schweitzerová, že se jejímu týmu podařilo extrahovat strukturální protein kolagen ze 68 milionů let staré stehenní kosti tohoto theropoda. Již dříve přitom byly objeveny sférické struktury mající vzhled červených krvinek a jakési kolagenní částice. Rekord však stále drží protein extrahovaný v roce 1991 ze 150 milionů let starých fosílií Seismosaura (dnes Diplodocus Hallorum). Podle vyjádření Dr. Schweitzerové se tyrannosauří protein svým typem podobá mnohem více ptačímu proteinu, což opět dokazuje blízkou příbuznost ptáků a dinosaurů.

Pozn.Výše uvedený text byl získán z Wikipedie.

Červené krvinky v měkkých tkáních T-Rexe

čtvrtek 17. června 2010

Odbočka

Zdravím, promiňte, že jsem se tak dlouho neozvala ale zpracovávám nějakou literaturu ... napadlo mě jedno rčení nebo jak se tomu říká ... sama jsem ho vymyslela! Jsem na sebe pyšná :) !

Evoluce vždy spěje k něčemu dokonalému, ale nikdy nespěje k tomu, aby to dokonalé tady bylo navždy.
Což se netýkalo jen evoluce jako takové, ale přišlo mi, že se to docela hodí ...

No vlastně, vemte si, třeba Smilodoni - kvůli jejch přílišné specializaci na lov velkých tlustokožců vyhynuli; stejně jako jejich kořist, jako byli Darwinovi Toxodoni. Takový smilodon - těžce stavěný predátor, spronter na krátké vzdálenosti nedokáe dohonit takovho srnce nebo např. králíka. Takže vyhynuli. Podobně tomu bylo i s mamuty, kteří byli specializováni na zimu a když nastala doba meziledová, vymřeli. Takhle bych mohla pokračovat donekonečna.

No nic, asi začínám z těch vědeckejch článků na internetu blouznit :)



Ps. zápis o Kolponomosovi odkládám, ale snad vás uplatím něčím jiným ...